Elisabeth Liselotte Kraus – Ahahah. Hahaha,
Srdečne pozývame na výstavu našej rezidenčnej umelkyne Elisabeth Liselotte Kraus! Výstava bude sprístupnená one-day-only, preto si nezabudnite vyhradiť čas a navštívte nás v pondelok, 31.mája 2021, medzi 16.00 – 19.30 hod. Okrem toho sa môžete tešit na workshop Vizuálne dialógy so samotnou autorkou, ktorý bude prebiehať od 16.00 – 18.00 hod.
Výstava nemeckej umelkyne Elisabeth Liselotte Kraus s názvom „Ahahah. Hahaha,” spája vizuálne metafory, ktoré odrážajú bizarné zásahy v našom okolí. Akt vyváženia sily medzi ľuďmi je ako horská dráha, na ktorej sedíme každý deň. Pravdepodobne každý balansuje s represiami alebo je sám dominantnou súčasťou interakcie s našim prostredím. Narážame navzájom na prirodzené hranice ako automatické skútre – nechtiac, vedome, sotva znateľne alebo niekedy veľmi zreteľne. Elisabeth Kraus vo svojom projekte „Ahahah. Hahaha“ pre KAIR Košice Artist in Residence kombinuje osobné a spoločné myšlienky skrze inštaláciu, aby znovu vytvorila okamih, kedy už nie je veľa toho, čo pochopiť, ale možno sa iba zasmiať.
Workshop Vizuálne dialógy 16.00 -18.00
Cieľom workshopu je vizuálne zachytiť intuitívne dialógy na papieri. Budeme komunikovať s líniami, ktoré sa vynoria na povrch – pokračovaním, prekrývaním alebo mazaním ostatných liniek. V hravom procese bude vyvinutá infraštruktúra, ktorá preukáže rôznorodú dynamiku participácie, ktorá navzájom interaguje.
Elisabeth Liselotte Kraus (*1992, Bamberg), vyštudovala výtvarné umenie na Univerzite Bauhaus vo Weimare (2012 – 2017) a na Univerzite Mimar Sinan v Istanbule (2008 – 2009). Pohybuje sa v oblasti sochárstva, inštalácie a performancie, pričom sa primárne zameriava na médium maľby. Vydáva sa rôznymi umeleckými smermi, pri ktorých experiment zohráva kľúčovú rolu. Vo svojej umeleckej praxi vyhľadáva kolaboratívne projekty s cieľom podporiť a posilniť sociálnu štruktúru medzi umelcami na regionálnej i celosvetovej úrovni.
Takýchto projektov sa zúčastnila v Bejrúte v rámci programu Goetheho inštitútu a mimovládnej organizácie „Haven for Artist“, a taktiež spolupracovala so sound artovým Duom Hauptmeier / Recker v Lipsku. V roku 2018 jej bol udelený pracovný grant od mesta Bamberg. Okrem toho je Kraus súčasťou a spoluzakladateľkou performatívneho kolektívu „najsmutnejšie roztlieskavačky na svete“, ktorý sa od roku 2016 pohybuje medzi formami zápasenia a baletu, pričom skúma zastúpenie našich tiel z hľadiska feminizmu.
Dvojmesačný pobyt je organizovaný v spolupráci s Schafhof – Európskym centrom pre umenie Horné Bavorsko a Goethe-Institutom Bratislava.
Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Rezidenčný program z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.